Frenk Maydonozu Ne İşe Yarar?

frenk maydonozu ne işe yarar

Yaprağından ve meyvelerinden faydalanılan frenk maydonozu ne işe yarar? Frenk maydonozunun insan sağlığına faydaları neler? Frenk maydonozu nasıl kullanılmalıdır?

Frenk Maydonozu Nerede Yetişir?

Frenk maydonozu Karadeniz kökenli bir bitkidir. Genellikle ılıman bölgelerde yetişir ve yetiştirilir. Avrupa ülkelerinden Fransa’da ve ülkemizde, yabani olarak bulunur. Tarımı yapılmaz ve baharat olarak da tüketilmez.

Bitkisel Özellikleri: Maydanoza benzer. Bir yıllık, 30-70 cm boyunda, ince yapraklı, otsu bir bitkidir. Çiçekleri, küçük ve beyaz renklidir. Frenk maydonozu kokulu bir bitkidir.

İçerikleri: 100 g baharatta; 237 Kcal enerji, 72 g su, 23.2 g protein, 3.9 g yağ, 49.1 g karbonhidrat, 11.3 g lif, 16.6 g kül, 1346 mg Ca, 32 mg Fe, 130 mg Mg, 450 mg P, +740 mg K, 83 mg Na,) mg Zn.

frenk maydonozu faydaları

Frenk Maydonozu Ne İşe Yarar?

Frenk maydonozunun yaprağından ve meyvelerinden yararlanılır. Yaprak; morfolojik olarak maydanoza benzemekle beraber koku, lezzet bakımından tarhun, maydanoz, anason ve frenk kimyonunu andırır. Baharlı, otsu, aromatik bir bitkidir. Frenk maydonozunun kullanımı yaygın olmasa da fiyatı oldukça yüksektir. Bitkinin taze yaprakları en çok Fransız mutfaklarında diğer baharatlarla harman edilerek değerlendirilir. Taze veya dondurulmuş frenk maydonozu yaprakları; balık, et, tavuk, salata, çorba, sirke, yumurta, peynir, sos ve sebzelerde kullanılır. Gıda sanayinde, alkolsüz içeceklerde, dondurma, şekerli krema, hazır çorba, fırın ve çeşni ürünlerinde yer alır. Frenk maydonozunun kurutulmuş meyveleri de bir baharattır.

Frenk maydonozu basur memelerine ait şikayetleri giderir, infüsyon suyu ile kirpiklere kompres yapılarak kirpiklerin uzamasını sağlar. Ayrıca frenk maydonozunun idrar söktürme özelliği bulunur ve kadınlarda aybaşı kanamalarını artırır.