Fındık Ne İşe Yarar? Fındık Yağının Faydaları

fındık ne işe yarar

Ülkemizde bolca bulunan fındık ne işe yarar? Fındığın insan sağlığına faydaları neler? Fındık nerede yetişir? İşte tüm bu soruların cevabı fındık ile ilgili her şeyi bulabileceğiniz bu yazımızda mevcut. İşte fındık ve fındık yağı ile ilgili merak edilenler…

Fındık Nerede Yetişir?

Kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde ve ülkemizde en çok Doğu Karadeniz Bölgesinde (Ordu, Giresun), Zonguldak ve Bolu’da yetiştirilir.

Fındığın Faydaları Neler?

Fındığın meyvelerinden yararlanılır. Bileşiminden dolayı güçlü antioksidan kaynağıdır. Fındık vücudu kansere karşı koruduğu gibi vücuda kuvvet verir. Zihin ve beden yorgunluğunu alır, nekahet döneminin kısa sürmesini sağlar. Varislilere ve hamilelere fayda verir. Dövülmüş fındık yenirse öksürüğü keser, bal ile yenildiğinde vücudu güçlendirir.

fındık ne işe yarar

Fındık Yağı Ne İşe Yarar?

Bağırsak, solucanlarını düşürür, cinsel gücü artırır (bal ile yenmeli), saraya fayda verir, kum ve taşların düşürülmesini kolaylaştırır, böbrek ağrılarını giderir. Yağı, doymamış yağ asitleri bakımından zengin olup iyi kalitede yemeklik yağdır.

Yapraktan, infüsyon şeklinde (%2-5) hazırlanan çayı , idrar artırıcı ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı olarak değerlendirilir. %5-10’luk çayı hazırlanıp içildiğinde, kanı temizler.

Fındık, çiğ veya kavrulmuş halde çerez olarak değerlendirilir. Kavrulduğu zaman, yağ asitlerinin doymuşluk oranı arttığından besin değerini düşürür. Bu nedenle çiğ olarak yenmelidir.

Fındık yağı, vücuda kuvvet verir. Mide ülserini gidermeye yardımcı olur. Böbrek ağrıları ve böbrekten taş düşürmede faydalanılır. Saç bakımında etkilidir.

Fındık, içerdiği C ve E vitaminleri nedeniyle, akciğer tüberkülozu (verem) için iyi bir engelleyici ve iyi bir iyileştirici kaynaktır. Benzer şekilde, bitkisel yağlar, fıstık, kabuklu yemişler, yeşil yapraklı sebzeler gibi E ve C vitaminlerince zengin kaynaklara fazlaca yer verilir.

fındık yağı faydaları

Fındık iltihapları kurutuyor

Fındık, içerdiği a-linoleik asitten (Omega-3) dolayı, vücutta miktarı artarak skleroza sebep olan sitokinleri baskı altına alarak kıkırdak ve kemik iltihaplanmasını önlediği veya kuruttuğu gibi göz iltihaplanmasını da kurutur. Aynı etki, soyada da mevcuttur. Buna karşılık, tedavi süresince, limon, portakal gibi narenciye ürünleri alınmamalıdır. Ayrıca, hazır turşular, çorbalar, diyet kolalar, soğuk çaylar, acı baharat, sakatat, hayvansal yağ, yumurta sarısı ve kızartmalar ile süt ve süt ürünleri, fast food tipi yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.

Fındığın Bitkisel Özellikleri: Kültür formu 4-5 metreye kadar boylanan, uzun yıllık çalımsı bir ağaçtır. Yaprakları tüylü, oval, kenarları dişli, kalp şeklinde ve yeşil renklidir. Çiçek, tek evciklidir. Yabancı döllenir. Dişi çiçek tomurcuk halinde-küçük, erkek çiçek tırtılsıdır. Çiçek yapraktan önce açar. Meyve, sert kabuklu, oval-yuvarlak-yassı şekillidir. Meyve, Temmuz-Ağustos aylarında hasat edilir.

İçerikleri: İç fındıkta; %4 su, %65 yağ, %16 protein, %3 selüloz, %1 azotsuz ekstrakt maddeler, %1.6 kül bulunur. Külde %0.29 Ca, %35 P, %0.0041 Fe bulunur. Sabit yağ (%52), nişasta, protein, şeker, fosfat, E ve B vitaminleri, 100 g iç fındıkta; 0.54 mg B vitamini, az miktarda A ve C vitaminleri içerir. Ayrıca 725 Kcal. enerji sağlar. E vitamini, niasin, kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından zengindir. Esensiyel bir element olan bakır bakımından önemli bir kaynak olup anahtar bir öneme sahiptir.

Not: Yüksek tansiyonu olanlar ile damar sertliği ve mide rahatsızlığı olanlar, fazla yemezler.