Fasulye Ne İşe Yarar?

fasulye ne işe yarar

Ülkemizin vazgeçilmez baklagillerinden biri olan fasulye ne işe yarar? Evlerde mutfakların olmazsa olması fasulyenin faydaları neler? Fasulye nerede yetişir?

Fasulye ne işe yarar?

Fasulye; taze, konserve veya kuru olarak tüketilmektedir. Zengin bir içeriğe sahip olduğundan sofraların baş yemeği olmakla beraber, “fakirin eti” olma özelliğiyle ayrı bir öneme sahiptir. Değişik şekillerde yemeği yapılarak değerlendirilir.

Halk hekimliğinde; fasulyenin kaynatılmış suyu (infüsyonu) kalp ve böbrek ağrılarında, kan şekerini düşürmede, vücutta su toplanmalarına, romatizma, mesane, böbrek ve idrar yollarındaki kronik hastalıklara karşı başarı ile uygulanmaktadır. Özellikle fasulyenin, içerdiği Phasol ve Phaseolin maddeleri kan şekerini düşürmede kullanılan ensülin karakterinde olup, şeker hastaları tarafından eskiden beri kullanılmaktadır. Fasulye, benzer şekilde albümini de düşürür. Özellikle pankreas bezinin çalıştırılmasını sağlayarak böbrek taşlarının düşürülmesinde, karaciğer yetersizliğini giderdiğinden kalbin düzenli çalışmasını sağlamada, dolayısıyla vücudun güçlendirilmesinde, bedeni ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde güvenle uygulanır.

fasulye ne işe yarar

Fasulye nerede yetişir?

Fasulye aslen Güney Amerika kökenlidir. 16. yy.da Avrupa’ya getirilmiştir. Ülkemize hangi tarihte girdiği bilinmemektedir. Ancak Evliya Çelebi, seyahatnamesinde fasulyeden bahseder. Günümüzde dünyanın bir çok ülkesinde sevilerek yenen ve ülkemizde de vazgeçilmez durumdaki sebzelerden biridir. Çok sayıda türü olup yaygın bir şekilde kültürü yapılmaktadır.

Fasulyenin özellikleri

Fasulye türleri arasında habitus, çiçek, meyve ve tohum bakımından büyük farklar mevcuttur.

Fasulye bitkisi bir yıllık, derinlere inen kazık köklü, otsu, dik veya sarılıcı gövdeli, kısa veya uzun boylu, kısa veya uzun vejetasyonlu olup taze veya kuru olarak tüketilir. Fasulye yaprakları, uzun saplı ve genelde kalp şekilli; ucu sivri, düz, üzeri sarılıcı tüylü ve yeşil renklidir.

fasulyenin faydaları

Yüksek miktarda A vitamini ve protein

Fasulye çiçekleri, beyaz, morumsu, kırmızı veya sarı renklidir. Hermaphrodit ve allogam’dır. Fasulye meyvesi bakladır. Meyvenin uzunlukları, içerisindeki tohum sayısı, kılçıklı veya kılçıksız oluşu, büyüklüğü ve şekli türe göre değişir. Tıpkı mercimek gibi yüksek miktarda A vitamini içerir.

Fasulyenin İçerikleri: 454 g taze fasulyenin bünyesinde yüksek miktarda A vitamini (yeşilde 2.550, kuruda 520 ünite), 0.32-0.45 mg Bj, 0.41-0.26 mg B2, 2.5-1.7 mg niacin, 58-79 mg C vitamini, yüksek protein (yeşilde 9.8 g, kuruda 13.6 g), 31.5-42.8 g karbonhidrat, 115-266 mg kalsiyum, 180-288 mg fosfor, 4.2-4.9 mg demir ve daha bir çok mineral tuz ihtiva eder.