Erik Ne İşe Yarar?

erik ne işe yarar

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi erik ne işe yarar? Kırmızı, yeşil ve sarı renkte olan eriğin insan sağlığına faydaları neler? Erik nerede yetişir?

Erik Ne İşe Yarar?

Eriğin meyvelerinden yararlanılır. Anadolu’da komposto ve hoşaf yapımında değerlendirilir. Kalayı bozulmuş kaplarda pişirilmesi, zehirlenmelere sebep olabilir. Zira, içerdiği organik asitler bakır ile reaksiyona girer. Erik hoşafı (taze veya kurutulduktan sonra suda bekletilerek-yumuşatılarak yenen meyveleri) kolay dışkılamayı sağlar. Ayrıca, iyi bir besin maddesidir. Prumus spinosa L. yani diğer bir adıyla çakal eriğinin yapraklan kabız etkili, çiçekleri idrar artırıcı ve kurt düşürücü, meyveleri de müshil etkilidir. Erik ayrıca karaciğer, kalp, böbrek hastalarına çok faydalıdır. Sinirlere ve bağırsaklara iyi gelir.

erik ne işe yarar

Erik Nerede Yetişir?

Anadolu’da, 5 civarında alt türü bulunmaktadır. Çok sayıda kültür formu, ülkemizde de yetiştirilmektedir. Anadolu bölgesinin hemen hemen her yerinde erik yetiştirilmektedir.

Eriğin Özellikleri Neler?

Erik dik olarak büyüyen, çok yıllık, dallanan, yapraklarını döken ve 5-10 metreye kadar boylanan bir ağaçtır. Yaprakları kısa saplı, uzun-oval, ters kalp şeklinde, ucu sivri, tüysüz ve düzdür. Erik ağacının çiçekleri beyaz renklidir. Meyve, yumurta şeklinde veya küremsi olup, yeşil, kırmızı, mor ve sarımsı renktedir. Meyve, tıpkı kiraz gibi Mayıs-Ekim aylarında olgunlaşır.

Eriğin İçerikleri: Meyvelerinde, şekerler, pektinler, organik asitler (tartarik asit, sitrik asit, malik asit), selüloz bulunur. B ve C vitaminlerince zengindir.