Elma Ne İşe Yarar? Nasıl Tüketilmeli?

elma ne işe yarar

Ülkemizin her bölgesinde yetişen ve özellikle en uygun yayılma alanı Kuzey Anadolu, İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde rastlanan elma ne işe yarar? Elma ağacının özellikleri, elma meyvesi hakkında bilinmeyen tüm detaylar ve elmanın tüketim şekline göre neye iyi geleceğini yazımızda bulabilirsiniz.

Elma ağacı ve elma meyvesinin özellikleri

Çok yıllık ve kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Elma genellikle kendine kısırdır. Meyvesi iri, geniş, uzunca-silindirik ve basıktır. Eti gevrek, yumuşak, tatlı veya ekşidir. Et rengi beyaz, kabuk rengi beyaz-kırmızı, san ve yeşil renkli, sulu ve aromalıdır.

Elmanın içeriğinde neler var?

Fosfor organik asitler, şeker, pektin, soda, tanen, vitamin A, Bl, B2, B6, C, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum, silisyum, meyve asitleri, doğal aroma maddeleri. 100 g elmada sadece 40 kalori vardır. Düşük kalorili olduğundan diyet yapanlarca tercih edilir.

elma nasıl tüketilmeli

Elma ne işe yarar? Nasıl tüketilmeli?

Elma doğal bir yaşam iksiridir diyebiliriz. Faydalanılan kısmı meyvesidir. Mümkün olduğunca çiğ ve kabuğu ve çekirdekleri ile birlikte tüketilmelidir. Elma ısırarak yendiği zaman, diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlar. Kabızlığı önler, kolesterolü düşürür. Günde bir elma doktoru uzaklaştırır, iki elma kalp ve dolaşım sorunlarına karşı korur.

Çiğ elma kabuğu ne işe yarar?

Ürik asit miktarım düşürür. Kan basıncını düşürür, sindirimi kolaylaştırır, romatizma, artrit ve gut hastalıklarına karşı korur, böbreklerin temizlenmesini sağlar.

Kan şekerini ve kolesterolü düşürmek için; elma + salatalık kabuğu ile birlikte mikserde ufalanır. Üzerine limon + az miktarda toz şeker ilave edilip karıştırılır ve aç karma bir bardak içilir. Alzheimer hastalığını önlemek için, yeşil yapraklı sebzeler ile kabuklu salata ve kabuklu elmaya sıkça yer verilir.

yeşil elma ne işe yarar

Olgun elma ne işe yarar?

Mideyi, karaciğeri ve beyni olumlu etkiler. Yatmadan evvel yenen elma rahat bir uyku sağlar, sinirleri yatıştırır, ateşi düşürür, sindirim yetersizliğini giderir.

Ekşi elma ne işe yarar?

Mide-bağırsak gazlarını boşaltır, iltihabı kurutur, kan şekerini düşürür.

Ham elma, ishali keser.

Pişmiş elma; kabızlığı giderir.

Pişmiş elma kompresleri; yumuşatır, rahatlatır.

Sirke kompresi varise faydalıdır.

Taze elma suyu ne işe yarar?

Kırışık, pörsümüş deri ve cildi canlandırır, tazelik verir, Deri döküntülerini keser, gut ve romatizma hastalıklarını giderir, yüksek ateş, Öksürük, soğuk algınlığı, ses kısıklığı ve iltihaplı yaralara iyi gelir, damar sertliği, karaciğer, romatizma ve böbrek rahatsızlıklarını giderir, sindirim sistemini uyarır, mide mukozasını güçlendirir.

elma sirkesi ne işe yarar

Elma sirkesi ne işe yarar?

Olgun elma meyveleri, bir kap içerisinde fermantasyona tabi tutulur. Fermantasyon sonunda, altta sirke, üstte posa şeklinde ayrılır. Süzülerek sirke alınır. Sirkeler içerisinde en faydalısı, elma sirkesidir.

Sirke; sürekli içilmesi halinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek ileri yaşlara kadar sağlıklı kalmayı sağlar. Gaz şişkinliğini giderir, iltihaplı yarayı iyileştirir. (Bir bardak suya birer çay kaşığı sirke ve bal ilave edilip karıştırılır ve bir defada içilir). Kalp ve tüm kaslar güçlendiğinden kramplara karşı korur. Soğuk algınlığı, nezle, grip ve üst solunum yolları iltihaplarını kurutur, kolesterolü düşürür. Salatalarda elma sirkesi tercih edilir.

Sirke + su karışımı ile yapılan gargara, boğaz ağrısı ve ses kısıklığına, vajinal akıntılara iyi gelir. Bu su içildiği zaman kabızlığı giderir, ergenlik sivilcelerini siler, güneş yanığını iyileştirir.

Oturma: Elma sirkesi (100 mİ) ve adaçayı katkılı banyo suyunda 10-15 dakika süreyle oturularak hemoroit tedavisi yapılır.

Elma çayı ne işe yarar?

Özellikle Mayıs papatyasından hazırlanan elma çayına, 100 ml elma sirkesi ilave edildikten sonra çıplak vaziyette yüz bölgesi, çay suyunun buharında 5-10 dakika süreyle bekletilir.

Not: Elma sirkesinin pH değeri, insan vücudunun pH değerine çok yakın olduğundan cilt bakımında elma sirkesinin kullanılması daha uygundur.