Diyet ve Cilt Sorunlarında Doğru Bilinen Yanlışlar

Birçok kişi sağlıkla ilgili komşusundan duyduğu ya da bir yerden okuduğu bilgilerin doğru olduğunu zanneder. Ancak kimse kulaktan dolma bilgilerin sağlığa zarar verebileceğini düşünmez. İşte diyet teknikleri ve cilt sorunlarıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar…

Hemen herkes, sağlıkla ilgili bir efsane gibi dolaşan ve doğru zannedilen bilgileri duymuştur. Kimi uyguladığı bu doğru olmayan bilgiler nedeniyle sağlığından olurken, kimi de uygulamalardan hiçbir fayda görmez. Neişeyarar.com, kulaktan kulağa yayılan ve halkın sağlığını tehlikeye atan diyet ve cilt sorunlarıyla ilgili doğru sanılan yanlışları okuyucuları için yazdı.

“KANSERE YOL AÇABİLİR”

Uzmanlar, dermatoloji alanında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi. Özellikle benlerin alınmasının tehlikeli olduğuna dair yanlış bir yargının olduğunu anlatan uzmanlar, “Tehlikeli benlerini aldırmaktan kaçınan hastalarımız oluyor. Oysa bu benin alınmaması ‘melanom’ denilen çok ciddi bir kansere yol açabilir” dedi.

SARIMSAK KELLİĞE İYİ GELMEZ

“Deri hastalıkları karaciğerden mi gelir?” diye soranlar olduğunu anlatan uzmanlar, deri hastalıklarının çok az bir kısmının karaciğer hastalıklarından kaynaklandığını söyledi. Berberlerde bölgesel saç dökülmelerine sarımsak uygulaması yapıldığını hatırlatan uzmanlar, bu durumun zaman zaman hastaların saçlı derisinde yara ve yanık oluşumuna yol açtığını ve yanlış bir uygulama olduğunu ifade etti.

“KURBAĞANIN SUÇU YOK”

“Saçların kazıtılması sonucu daha çok gürleşir” düşüncesinin de şehir efsaneleri arasında olduğunu belirterek, bunun da yanlış bir inanış olduğunu söyledi. Kurbağaya değenlerde siğil olur düşüncesinin de doğru olmadığını dile getiren uzmanlar, siğil oluşumunda kurbağanın suçu olmadığını, sebebinin HPV isimli virüsten kaynaklandığını belirtti.

“DİŞ MACUNU YANIĞA İYİ GELMEZ”

Çikolatanın sivilce oluşumunda etkisi olmadığını anlatan uzmanlar, “Güneş yanıklarına diş macunun sürünce de geçmez. Islak deride oluşan beyaz lekeler, rüzgar nedeniyle değil, bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. ‘Deride çıkan döküntülerin etrafı tükenmez kalemle çizilince düzelir mi?’ diye soranlar var. Bu kesinlikle bir tedavi değildir. Deri hastalıklarının dişisi ve erkeği yoktur. Böyle bir ayırım hastalığın seyrini etkilemez” dedi.

AÇ KALARAK SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Genellikle tek öğün yemek yemenin zayıflattığını duyduğunu dile getiren uzmanlar, “Vücudu bütün gün aç bırakıp, akşamları yemek, kilo almaya neden olur. Halsizlik, kanda ürik asit artışı, kansızlık, saç dökülmesi, ruhsal bozukluk, uykusuzluk, aç kalanlarda meydana gelebilecek en önemli sağlık sorunlarıdır” dedi.

“DAHA HIZLI KİLO ALINIR”

Protein ağırlıklı diyetin zayıflamayı hızlandırdığı düşüncesinin de yanlış olduğunu hatırlatan uzmanlar, “Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein almak, kas dokularını eksiltir, su kaybına sebep olur. Yağsız doku kitlesi kaybı, metabolik hızı düşürür. Ancak metabolizma yavaşladığı için diyet sonrasında hızlı bir şekilde kilo alırlar” dedi.

DİYET ÜRÜNLERE DİKKAT

Kepekli ürünlerin normal ürünlere göre daha az kalori içerdiği söylentilerini de yanlış olduğunu anlatan uzmanlar, kepekli ekmeğin 240, beyaz ekmeğin ise 276 kalori içerdiğine dikkat çekti. Bayrak, üzerinde light yazan yiyecek ve içeceklerin tüketimlerine dikkat edilmesi gerektiğini, çünkü bu ürünlerin içinde şeker olmamasına rağmen yağ, un, tuz gibi öğeler olduğunu dile getirdi.

“MAYDANOZ SUYU ZAYIFLATMAZ”

“Lahana tüketmenin zayıflamayı sağladığı da yanlıştır” diyen uzmanlar, “Lahana, pırasa, brokoli gibi sebzeler, vücuttaki zararlı toksinlerin atımını sağladıkları için sağlıklı beslenmenin parçasıdır. Bu besinlerin metabolizmayı hızlandırmak gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Maydanoz suyunun da zayıflattığı söyleniyor. Maydanozun idrar söktürücü etkisi vardır. Ancak kilo kaybına ve yağ dokusuna hiç bir faydası yoktur” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın