Bit Otu Ne İşe Yarar?

Mahalli Adı: Mezevek, kokarot, mevzek, müzüdek.

Kökeni ve Yayılışı: Kuzey yarımkürede yetişir. Çok sayıda türü vardır. Ege ve Akdeniz bölgelerinin denize yakın yerlerinde yetişir. Dağlarda bulunmaz. Anadolu’da 20 kadar türü vardır.

Bitkisel Özellikleri: Bir veya iki yıllık, 100-150 cm kadar boylanan, otsu bir bitkidir. Yaprakları, yumuşak tüylü, 5-9 parçalı, uzun saplı ve kuvvetli kokuludur. Çiçekleri mor renklidir. Meyve mavi tüylü bir kapsüldür. Tohumları, 3-5 mm çapında, grimsi esmer veya siyahımtırak renkte, 3 yüzlü, üzeri ağımsı biçimde pürtüklüdür.

İçerikleri: Tohumunda, delphinine adh etken madde saptanmıştır. Zehirlidir. Sabit yağ, alkaloitler (staflsagrin) içerir.

Faydalanma Yönleri: Bit ve pire gibi asalak parazitleri öldürmekte kullanılır. Yüksek derecede zehirliliği nedeniyle, dahilen kullanılışı tehlikelidir. Ancak, siyatik ve romatizma ağrılarının dindirilmesi ve vücut parazitlerini öldürmek için haricen kullanılır. Eskiden; yatıştırıcı, kusturucu ve müshil etkisinden istifade edilmiştir.

Toz, merhem veya infüsyon (%1-3) şeklinde kullanılır.

Not: Zehirli olduğundan dahilen kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. 4-5 g tohum yendiğinde ölümle sonuçlanır. Kullanıldığında, ishal kusma ve kasılma görüldüğü zaman doktora gidilmelidir.