Beyaz Ballıbaba Ne İşe Yarar?

Kökeni ve Yayılışı: Ballıbaba türleri, mor çiçekli pembe, krem veya beyaz renkli bir bitkidir. Ülkemizde 27 türü bulunmaktadır. Çoğu türler, Güney ve Batı Anadolu’da yer yer bulunur. En çok bilinenleri ve kullanılanları beyaz ve sarı ballıbaba türleridir. Isırgan otunun yetiştiği her yerde bulunur. Kuzey Anadolu’da yaygındır. Trabzon civarı, Bayburt-Kop dağı, Erzurum, Bingöl dağları ve Rize’de yabani olarak bulunur. Çit ve koru kenarında ve rutubetli yerlerde yetişir.

Lamium album L. (beyaz çiçekli ballıbaba-bahkotu); Kuzey ve Doğu Anadolu’da yetişir. Kabız ve kuvvet vericidir.

Bitkisel Özellikleri: Bitki, 20-40 cm kadar boylanan, bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövde, 4 köşeli, dik, tüylü ve içi boştur. Yapraklar tam ve gövdeye almaşıklı olarak bağlanır. Saplı ve tüylüdür. Çiçekleri, Nisan Ekim aylarında açar. Çiçekleri beyaz renkli, tüplü ve iki dudaklıdır. Çiçek açtığı zaman yaprakları ile birlikte hasat edilip kıyılır ve gölgede kurutulur. Hava almayan bir kavanozda muhafaza edilir.

İçerikleri: Tanen, müsilaj, saponin, haven glikozitleri, eterli uçucu yağ içerir.

Faydalanma Yönleri: Kullanılan kısımları çiçekleri ve yapraklamdlr. İnfüsyon şeklinde (%2) hazırlanan çayı ile tentürü kullanılır.

Bitkisel materyal, idrar yolları hastalıklarının tedavisinde yararlıdır. Kan kesici özelliği olduğu gibi hafif kabız yapıcı etkisi de vardır.

Çayı; mide-bağırsak hastalıkları ile fonksiyon bozukluklarında, böbrek hastalıklarında, deri hastalıklarında, kadınlarda beyaz akıntının durdurulmasında, adet öncesi ağrılarda ve iştahsızlıkta etkili bir şekilde faydalanılmaktadır.

Kompres, oturma banyoları ve yıkamalar, kolay iyileşmeyen yaraların tedavisinde ve beyaz akıntının kesilmesinde yararlıdır.

Ağır böbrek hastaları, eşit miktarlarda altınbaşak + civanperçemi + yoğurtotu + beyaz balhbaba ile karışımından hazırlanan infüsyon çayından, aç karma ve günde 3-4 defa birer bardak içerek istifade eder.