Bergamot Ne İşe Yarar?

Kökeni ve Yayılışı: Anavatanı, Hindistan’dır. Bir zamanlar, Antalya civarında az miktarda üretilmiştir. Zamanla, bu bölgede yerini turunçgiller aldı. Az da olsa, Antalya’da yetiştirilmektedir.

Bitkisel Özellikleri: 4 m kadar boyundadır. Yaprakları uzundur ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçüktür. Meyveleri, küre veya armut şeklindedir. 5-7 cm çapındadır. Etli kısmı ekşi lezzetli, kabuk kısmı limon sarısı renktedir.

İçerikleri: Kalsiyum sitrat, sitrik asit, uçucu yağ.

Faydalanma Yönleri: Meyvelerinden reçel yapılmaktadır. Bergamot esansının sanayide önemi büyüktür. Meyve kabuklarından sıkma yöntemiyle bergamot esansı elde edilir. Esansı, hoş kokulu, acı lezzetli, yeşilimtırak sarı renkli bir sıvıdır. Parfümeri sanayinde değerlendirilir. Usaresinden kalsiyum sitrat ve sitrik asit elde edilir. Koku vermek amacıyla çaylara da karıştırılabilir. Depresyon dönemlerinde reçeli ve çayından yararlanılır.

SAKİNLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞE SAHİP

Bergamot, sakinleştirici özelliğe sahiptir. Stres ve depresyonlu dönemlerin hafif atlatılmasında faydalanılır. Benzer amaçlarla; yulaf, mısır, çavdar ve kepekli ürünlere, bazı baklagillere (soya, fasulye, bezelye, barbunya, bakla, nohut) ait yemeklere sofrada sıkça yer verilir. Yemekler, soğan, nane, maydanoz, kekik, kişniş, sarımsakla zenginleştirilir. Ayrıca, vücudun sıvı ihtiyacı, melisa-oğulotu gibi bitki çayları ile karşılanır. Buna karşılık; tütsülenmiş ürünler, kürlenmiş ürünler (hazır turşu, hazır çorba, kızartma, fast food tipi besinler, et, süt ve mamullerinin tüketimi azaltılmalı yada en iyisi bunların tüketimine son verilmelidir.