Balata Spreyi Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

balata spreyi ne işe yarar

Çok amaçlı kullanım sunan balata spreyi ne işe yarar? Balata spreyi nerelerde kullanılır? Balata spreyi kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte balata spreyi hakkında bilinmeyen tüm detaylar…

Uzun süreli kullanımlarda otomobillerin motor aksamlarında, fren balatalarında, şanzımanlarında yağ, kurum, killi toprak, zift gibi araca zarar verebilecek kirler birikir. Bu kirler düzenli olarak temizlenmezse balatalarda aşınmalara neden olacağından balataların ömrünü kısaltır. Otomobilinizi sürekli bir şekilde kullanmaya devam ettiğinizde zamanla fren parçalarında kirler birikir. Balataları, mengeneleri, diskleri, debriyaj aksamları, yayları, kaliperi ve fren silindiri aşınır ve önceki o kusursuz fren performansını yitirir.

balata spreyi nedir

Balata spreyi araç sahipleri için önemli

Aracını özenli kullanan her araç sahibi için bu yazımızda balata spreyi ne işe yarar, balata spreyi nedir gibi soruları cevaplayacağız. Balata spreyi aracınızın motor aksamları, fren balataları, şanzımanları gibi bölgelerde birikmiş yağ, kurum, killi toprak ve zifti temizleyerek araç iç aksamlarını daha uzun ömürlü ve arızasız kullanmanızı sağlar.

Bu spreylerin pek çok markası ve pek çok farklı kimyasalla kombine edilmiş versiyonları mevcuttur. Bu nedenle balata spreyi nedir diye düşünenler tek bir spreyden söz ettiğimizi düşünmesin. Piyasa da farklı fiyat aralıklarına satılan bu balata spreyleri aracını önemseyen ve arızalar nedeniyle cebinden tonla para çıkmasını istemeyen araç sahipleri için önemlidir.

balata spreyi nerelerde kullanılır

Yüksek temizlik performansı sunuyor

Bu spreyin içeriğinde silikon aseton gibi kullanımda aracınıza zarar verebilecek versiyonları olduğu gibi bunlar dışında aracınız için özel tasarlanmış gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz balata spreyleri de mevcuttur. Balata spreyleri ne işe yarar konusuna dönecek olursak, balata spreyleri hızlı ve etkili havalanma sistemleri sayesinde etkin, çabuk ve yüksek bir temizlik performansıyla sizleri etkileyecektir. Ayrıca bu tarz spreylerin çevreyle dost olmasına ozon içeriklerine zarar vermemesine de özen göstermek, balata spreyi alırken şişe üzerindeki ifadelerde çevreyle dosttur ifadesini de aramak gerekir.

Balata spreyleri genellikle 500mm’lik metal ambalajlarda satılır. Balata spreyi ne işe yarar diye sorgulamanın yanı sıra balata spreyi nasıl kullanılır diye de eminiz merak ediyorsunuzdur. Balata spreyinin aracınız iç aksamlarında ki zararlı kirleri arındırması ve uzun vadeli kullanım sağlaması için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

balata spreyi ne işe yarar

Balata spreyi kullanırken bunlara dikkat edin!

  1. Balata spreyi sıcak parçaların üzerine kesinlikle püskürtülmemelidir.
  2. Araç çalıştırılmadan daha evvel ve iç aksamlar soğukken uygulanması tavsiye edilir.
  3. Aracınızın plastik aksamlarında aşınma renk değişimi gibi etkilere neden olabileceği için kullanmadan evvel aracın görünmeyen bir plastik aksamı ki buna lastiklerde dahil üzerinde ufak bir miktar deneme yapılması önerilir.
  4. Her aracın malzeme özellikleri birbirinden farklı olabileceği için de metal aksamlarda kullanmadan evvel de yine gözden uzak bir kısımda ufak bir bölgede deneme yapılmasını özellikle tavsiye ediyorum.
  5. Ayrıca sprey yüksek püskürtme gücüne sahip olduğu için aracınızın dış yüzeylerine boya ve cilaya sahip kısımlarına direk püskürtmemeye hatta sıçramamasına da özen göstermelisiniz.
  6. Balata spreyini kullanmadan hemen önce iyice çalkalamanızı öneririz. Kirli bölgeye uyguladıktan biraz beklemeli ve oraya nüfuz etmesine izin vermelisiniz.
  7. Uygulama yapılan bölge açık alanda ya da kuru bir bez yardımıyla iyice kurutulur.
  8. Ağır yağ lekelerinin katmanlaştığı bölgelerde bu uygulama birkaç defa tekrar edilir.
balata spreyi ne işe yarar

Fren performansını artırın

Balata spreyi aracınızda yıkama ile giderilemeyecek zamanla birikerek aşınmalara neden olabilecek zararlı kir birikintilerini temizlemek için kullanılır. Fren aksamlarını sökmeyi gerektirmeden birikmiş yağ, kurum, zift gibi zararlıları temizler. Dar ve küçük alanlarda sıkışmış kirleri kolayca temizler ve döşeme üzerinde oluşmuş ağır yağ lekelerini kolayca söküp atar. Fren tutuş performansını artırarak ayrıca işleyen akşamların birbirine sürtünerek oluşturacakları tahribatı azaltır ve engeller.