Aslankuyruğu Ne İşe Yarar?

Kökeni ve Yayılışı: Ülkemizde yetişmesine rağmen pek tanınmaz.
Bitkisel Özellikleri: Çiçekler, Mayıs-Haziran aylarında açar.
İçerikleri: Eterli uçucu yağ, flavonoidler acı alkaloitler, acı maddeler, kalp glikozitleri

Faydalanma Yönleri: Bitkinin, yaprak, çiçek ve çiçekli saplarından faydalanılır. Çiçeklenme zamanında hasat edilir. İnce şekilde kıyıldıktan sonra gölgede kurutulup hava almayan bir kavanozda muhafaza edilir. Çayı %1-3’lük infüsyon şeklinde hazırlanır. Öğün aralarında olmak üzere günde 2-3 defa birer bardak içilir.

Korku ve gerginlikten kaynaklanan adet gecikmelerinde ve kesilen adet kanamalarının başlatılmasında başarı ile kullanılır. Menopoz dönemi belirtilerinde yatıştırıcı ve güçlendirici olarak büyük bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda, kalp güçlendirici özeliği de vardır. Özellikle, korku ve benzer nedenlerden ilerı gelen hızlı kalp atışını yatıştırmakta oldukça başarılıdır. Ayrıca, kalp ve kan dolaşımının tedavisinde, adet görme ve dölyatağı hastalıklarında da istifade edilir.

ENDİŞE VE KORKUYU YOK ETMEK İÇİN UYGULAYIN

Asabiyet kökenli kalp hastalıkları ve damar sertliği nedeniyle yaşlı insanlarda görülen uykusuzluk, sinirlilik-asabiyet, endişe ve korku halleri için aşağıdaki uygulamalar yapılır:

3 birim aslankuyruğu + 2 birim oğulotu + 2 birim kediotu + 2 birim kantaron + 2 birim alıç karışımından hazırlanan infüsyon çayından, yemeklerden 30 dakika evvel olmak üzere günde 2-3 defa birer bardak içilir.

Not: Normal dozlarının bir yan etkisi yoktur. Yüksek dozda, kusma, karın ağrısı, dışkıdan kan gelme, rahatsız edecek derecede susuzluk belirtileri görülür.