Arı Zehri Ne İşe Yarar?

Arı zehri, işçi arıların zehir bezlerinde üretilip zehir torbasında depolanır. Petek gözlerinden yeni çıkan arıların zehir üretme yetenekleri çok sınırlı olduğu halde 12 günlük iken en yüksek zehir üretim kapasitesine sahip olurlar. 20 günlük oldukları zaman da bu yeteneklerini kaybederler. Kimyasal yapısı oldukça karmaşık olan arı zehri, farmakolojik açıdan önemli olan aktif maddeler içerir. Bu maddelerin en önemlisi polipeptit yapısındaki melitin olup enzimler, protein ve peptitler, aminler ve diğerlerini de içerirler.

Farmakolojik bakımdan çok yönlü özelliklere sahip olan arı zehri, antibakteriya olmakla beraber, bağışıklık sistemini destekleyici, tansiyon düşürücü, kan dolaşımını hızlandırıcı, radyasyona karşı koruyucu özellikte etkiler gösterir.

Arı zehri ile ilgili ilk yazılı metinler, M.Ö. 2000’li yıllara aittir. Değişik kültürlerin halkları arasında benzer amaçlarla kullanıldığı gibi Japonya, Çin gibi Uzak Doğu ülkeleri ile Orta ve Batı Avrupa ülkeleri halkları arasında da kullanılmıştır ve halen de kullanılmaktadır. Bugün, Avrupa ülkelerinde, arı zehri içerikli 20’den fazla ürün pazarlanmaktadır. Bu ürünlerin bir çoğu 1935 yılında Dr. Foster tarafından geliştirilmiş olan ve piyasaya Foragin adı ile verilen ürün, halen aynı isim ile üretilmekte ve satılmaktadır.

TEDAVİYE 6 AY SÜREYLE DEVAM EDİLMELİ

Arı zehri, içeriğindeki mikro elementler, protein yapısındaki melitin ve çok sayıdaki aktif amino asit marifetiyle, beyin-sinir iletimini uyararak bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Yapılan araştırmalar sonunda arı zehrinin; kas spazmları, depresyon, “ böbrek ve prostat rahatsızlıkları, göz ve meme hastalıkları, bademcik, eklem iltihabı, sara (epilepsi), migren, sinüzit, romatizma, vajinitis, Multiple Sklerosis hastalıklarında ve damar tıkanıklıklarındaki uygulamalarında başarılı sonuçlar verdiği saptanmıştır. Hatta, AİDS ve Multiple Sklerosis (MS) hastalıklarının tedavisi için büyük ümitler vermiştir. Kanser hastalarının tedavilerinde ise tablet, krem-merhem ve iğne ile enjeksiyon gibi yöntemlerle yapılan uygulamalara olumlu cevap vermiştir. Arı zehri tedavisinde, hastalar direkt olarak veya da ergin işçi arılara kendilerini iğnelettirebilirler. Tedaviye, en az 6 ay süreyle devam edilmelidir. Tedavi süresince, ilave olarak, günde 1000-5000 mg C vitamini, 100-300 mg B vitamini kompleksi ve 400 mg E vitamini de alınmalıdır.

Tedavi süresince, aşağıdaki hususlara uyulmalıdır.

* Alkol kesinlikle alınmaz, * Süt içilmez, * Beyaz ekmek, dondurma, pirinç, şeker yenmez.,

. İkaz: Arı zehri ile tedaviye başlamadan evvel, arı zehri alerji testi yaptırılmalıdır

* Tüberküloz hastalığı, * Bel soğukluğu hastalığı, * Endokardit rahatsızlığı olanlar ile

* Hamileler,

arı zehri tedavisi alamazlar.