Aktif Karbon Ne İşe Yarar? Aktif Karbon Maskesi Nedir?

aktif karbon ne işe yarar

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz bir şey var; aktif karbon. Peki aktif karbon nedir, aktif karbon ne işe yarar, aktif karbon maskesi faydalı mı? Gelin birlikte göz atalım.

Aktif karbon denince aklınızda ilk ne canlanıyor; karbonat mı, kükürt mü, siyah hardal tohumu mu, kömür mü?

Kömür cevabını verenler elbette haklılar aktif karbon demek aslında aktif kömür de demektir. Yalnız özellikle belirtmemiz gerekir ki sobalarımızda kullandığımız ya da leziz bir mangal yapmak için kullandığımız kömür değil bu.

aktif karbon nedir

Peki nedir bu aktif karbon?

Aktif karbon doğada halihazırda bulunan bir malzeme değildir, karbon türevi olan bir maddedir. Aktif karbon doğada halihazırda bulunan karbon elementinin laboratuvar ortamında daha dayanıklı hale getirilmesi için ısıl ve kimyasal bazı işlemlere maruz bırakılması sonucu oluşturulan kimyasal bir bileşendir. Aktif karbonun sıvı, gaz ve katı olmak üzere pek çok formu mevcut. Yaptığımız tanımdan yola çıkarak ulaşılması zor bir ürün gibi gelse de aslında pek çok markette aktif karbonu katı sıvı ve gaz hallerinde bulmak mümkün. Farklı fiyatlara farklı formlarının satışa sunulduğu bir diğer yer ise eczane ve e-ticaret siteleri. Ancak aktif karbonun bir de doğal bileşiklerle az miktarda ortaya çıkabildiği durumlar var odun ya da Hindistan cevizi kabuğu gibi.

aktif karbon maskesi ne işe yarar

Aktif karbon maskesi ne işe yarar?

Peki aktif karbon ne işe yarar? Sanayiden kozmetiğe ev eşyalarından korunma cihazlarına kadar pek çok yerde aktif karbona rastlamak mümkün. Su arıtma cihazlarında dahi oluşundan anlayabileceğiniz gibi aynı zamanda iyi bir cilt dostu olan bu madde maskelerde, peelinglerde, cilt temizleme ürünlerinde hatta bazı kremlerde dahi mevcut.  Yapılan çalışmalar aktif karbon maskesinin ciltteki sivilcelere iyi geldiğini, sivilceleri önlediğini ve ciltte biriken gözenekleri tıkayan kirlerden arındırdığını ortaya koydu.

aktif karbon ne işe yarar

Aktif karbon ağız sağlığı için de önemli!

Aktif karbonun bir diğer kullanım alanı ise ağız ve diş sağlığı. Çoğu zaman reklamlarda görülen siyah diş macunları da aktif karbon içeriyor. Tıpkı misvak gibi Ağız sağlığı açısından da faydalı olduğu bilinen aktif karbon plak oluşumunu önlüyor, ağız iç yapısında PH değerlerini dengeliyor ve hatta dişleri bembeyaz yapıyor. Mide bağırsak problemlerinde önemli bir unsur olan gaz sorununa iyi geliyor hatta bununla kalmayıp böbreklere ve sindirim sistemine de iyi geliyor.