Acı Bakla Ne İşe Yarar?

Mahalli Adı: Temriye, lupen, gavur baklası, delice bakla, tirmiş yahudibaklası, mısır baklası, kurt baklası, mısır lüpeni

Kökeni ve Yayılışı: Yabani formları ülkemizde; Akdeniz Bölgesi, Bursa Antalya ve Konya çevrelerinde bulunduğu gibi tarımı da yapılmaktadır.Acı (alkaloiti yüksek) ve tatlı (alkaloiti düşük) olmak üzere iki tür vardır.

Bitkisel Özellikleri:

Bitki bir yıllık, 100 cm kadar boylanan, sık tüylü, otsu bir bitkidir. Yaprak el şeklinde, 5-15 parçalı ve uzun saplı olup üzeri tüylüdür. Çiçek dik salkım durumunda, beyaz ve uç kısımları mavi renkli olup, taç yaprağı kelebeğe benzer. Meyve olgunlaştığı zaman, çıplak-tüysüz ve sarımsı renklidir. Tohumun üzeri düzgündür ve 0.8-1.5 cm çapındadır. Tadı acı lezzetlidir.

İçerikleri: Sabit yağ, alkaloitler (spartein, lupinin vs.)

Faydalanma Yönleri:

Olgun tohumları kullanılır. Dekoksiyon (%2) Şeklinde hazırlanan çayından; kan şekerini (aç karına) ve bağırsak kurtlarını düşürmek, Vücuda kuvvet vermek, idrarı artırmak ve söktürmek, kanı temizlemek maksadıyla yemek aralarında birer bardak içilir. İçerdiği alkaloit, güçlü zehir etkisine sahiptir. Ancak, haşlandığı ve kavrulduğu zaman bu etkisi kaybolur. Bu nedenle, tohumları kaynatılarak alkaloitinden arındırılır ve yenir. Tohumları kavrularak kahve yerine de kullanılabilir.

Not: Haşlanmadan veya kavrulmadan yenirse, insanda zehirlenme yapar. Koyunlar için buna gerek yoktur.