Zambak Ne İşe Yarar?

ZAMBAK (Danae racemosa)

Zambak Nerede Yetişir?

Zambak, Liliaceae familyasındandır. Dağ eteklerinde ve yamaçlarında, nemli meşeliklerde, nemli kayalıklarda olmak üzere geniş alanlarda yetişir.

Zambak Nedir? Zambağın Özellikleri

Her dem yeşil, 0.5-1.0 m derinlere inebilen ve yatay gelişen yumrulu köklü bir bitkidir zambak. Seyrek durumdaki yaprakları, lansetvari, parlak ve 5-8 cm uzunluğundadır. Zambak çiçekleri küçük ve salkımvaridir. 6 parçalı olan çiçeklerin kenarlan beyaz renklidir. Meyvesi küçük ve kırmızı renklidir. Mayıs-Haziran aylarında çiçek açar. Meyvesi, Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır.

İçerikleri: Yapraklarında; alkaloitler (%0,05), aşı maddeleri (%2), katranlı maddeler (%7.4), şekerler (hidrolize kadar %4.47, hidrolizden sonra %8.8), muhtelif asitler (%0.7), C vitamini (% 135-150 mg) vardır. Kök ve gövdesinde kütin, steroid saponinler bulunur.

Zambak Ne İşe Yarar?

Zambağın ilaç maksadıyla yapraklarından istifade edilir. Halk tababetinde; zambak yapraklarından infüsyon şeklinde hazırlanan çayı demlenir ve sakinleştirici olarak içilir. Zambak çayı, aynı zamanda böbrek hastalıklarında idrar söktürücü olarak da kullanılır.