Yüzmek Ne İşe Yarar?

Özellikle yaz aylarında bolca yapılan bir aktivite olan yüzmek ne işe yarar? Kavurucu sıcaklarda serinletici bir spor olan yüzmeyi uzmanlar hangi rahatsızlıklar için tavsiye ediyor?

Yazla birlikte birçok hastalık kendini gösteriyor. Fazla kilolarla birlikte daha belirgin hale gelen bel ağrıları, yaz boyunca birçok kişinin tatilini zehir ediyor. Uzmanlar, bel ağrılarının toplumda çok yüksek oranda görüldüğünü anlatarak, bu yakınmaların büyük bir kısmının omurgadan kaynaklandığını ve yüzme sporuyla şikayetlerin azabileceğini söyledi. Peki yüzmek ne işe yarar?

“KARIN ADALELERİ ZAYIF”

Bel ağrısı olan vatandaşların çoğunluğunda dengesiz kas güçlenmesinden kaynaklı sorunlar yaşandığını dile getiren uzmanlar, “Ağrılar, temelde bel, sırt ve karın adalelerinin dengesizliği sonucu ortaya çıkar. insanın doğal hareketleri ve teknoloji toplumundaki yaşam tarzı nedeniyle bel ve sırt kasları genellikle güçlüdür. Ancak eğer özel bir çalışma veya spor yapmıyorsa karın adaleleri için aynı şey söylenemez. Birbirlerinin hareketini karşılayıcı olarak görev yapan bu iki temel kas grubunun birinin diğerine göre zayıf olması da dengesizlik yaratarak, ağrı doğurur” dedi.

“DOĞRU HAREKETLERİ YAPMAK ŞART”

Kas gruplarında meydana gelen dengesizliği yok etmek için düzenli spor yapılması gerektiğini anlatan uzmanlar, “Doğal olarak hareketleri düzenlerken veya spor yaparken belimiz açısından bilmemiz gereken doğrular ve yanlışlar var. Spor adına yapılan bazı hareketler ağrıyı gidermek şöyle dursun daha da arttırabilir. Bu nedenle öncelikle doğru sporu doğru şekilde yapmak gerekir. Örneğin mekik çekmek omurgayı öne doğru fazla bükerek, bel fıtığına zemin hazırlayabilir veya başlangıç aşamasındaki bir fıtığı bariz hale getirebilir. Bu nedenle doğru hareketleri yapmak şart” dedi.

“YAPABİLECEĞİNİZ EN İYİ SPOR”

Bel ağrıları için yapılabilecek en iyi sporun yüzme olduğunu söyleyen uzmanlar, şunları söyledi: “Yüzme bu konuda yapabileceğimiz en iyi spor. Dikey eksende omurgaya yük bindirmeden yapılması, sırt, bel ve karın adalelerini beraber ve dengeli bir şekilde çalıştırması yüzmenin en önemli avantajlarıdır. Bunun yanında beraberinde bol bol güneş ışığından faydalanabilme olanağı sunması yüzmeyi diğer sporlara üstün kılıyor. Güneşin kemikler üzerindeki etkisi gelişme çağında olanlarla sınırlı değil. Yetişkinlerde de son derece önemli bir etken olan güneşten faydalanmak kemik sağlığı için oldukça önemli. Bu yaz, bol bol yüzüp, güneş ışınlarıyla ve sıcak kumlarla çokça temas edelim ve belimizi artık yerleşmiş olduğunu düşündüğümüz eski ağrılardan kurtaralım.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*