Yulaf Ne İşe Yarar?

YULAF (Avena sativa L.)

Yulaf Nerede Yetişir?

Ortaçağdan beri gıda ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Anadolu’da, kültürü yapıldığına ait kayıtlar mevcuttur. Anadolu ve V. yy.dan sonra Avrupa’ya, İngiltere’ye götürülmüştür. Bir çok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de kültürü yapılmaktadır.

Yulaf Nedir? Yulafın Özellikleri

Yulaf, dik ve 50-150 cm kadar boylanan otsu bir kültür bitkisidir. Sap, uzun, düz, içi boştur. Yaprak, uzun, boyuna damarlı, mızrak şeklindedir. Çiçek, sapın ucunda ve salkım şeklindedir. Başakçıklar, 2-3 çiçeklidir. Kılçık, kısadır. Kavuzların içerisinde taneler vardır ve kavuzlara yapışıktır. Taneler, kavuzlu çeşitlerde iç kavuz ve kapçık taneyi sıkıca sardığından hasat ürünü kavuzlu olur. Çıplak çeşitlerde, kavuz gevşek olduğundan hasat ürünü kavuzsuzdur. 1000 tane ağırlığı, 25-50 (kavuzsuz) g ve 45-50 (kavuzlu) ‘dır.

Yulafın İçerikleri: Sabit yağ (%5-7), azotlu maddeler (%6-12) ve karbonhidratlar (%60)(kavuz %25-30), protein (%9-14), kül (%2-4), nem (%8-9) içerir. Ayrıca, vitamin, thiamin, antioksidan, furfiırol ile demir, fosfor, kalsiyum gibi mineraller de içerir.

Yulaf Kepeği: Protein, nötral yağ, ferulik asit, niasin, fitin, aromatik aminler, lignin, wax ve lif içerir., Kepeğin protein miktarı, nişastalı endosperm proteinlerinden fazladır. Protein; tireonin, serin, alanin amino asitlerince zengin; glutamik asit, lösin, izolösin, fenilalenin amino asitlerince fakirdir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından zengindir.

Yulaf Ne İşe Yarar?

Yulafın botanik olarak meyvelerinden yararlanılır. Lapası çıbanlara sarılarak kısa zamanda çıbanların olgunlaştırılması sağlanır. Yulaf, enerji sağlar, kas kramplarını önler, idrar söktürür, kolesterolü düşürür. Meyvelerinden dekoksiyon (%5) şeklinde hazırlanan çayının müshil etkisi ile kolay dışkılamada, vücudu kuvvetlendirmede ve sinirleri sakinleştirmede değerlendirilir. Ağır hastalıktan sonraki dönemlerde hasta kişinin ve çocukların güçlendirilmesinde dekoksiyonu önerilir. Buğday ve arpa taneleri ite birlikte hazırlanan dekoksiyonu daha etkilidir. Dekoksiyon çayı-suyu, bal ilavesi ile zenginleştirilebilir.

Çocuk hekimlerinin çoğu, kabızlık çeken bebek ve küçük çocuklara yulaf çorbası verilmesini önerir. İskoçya’da bu tip tüketim oldukça fazla ve yaygındır.

Tanenin ezmesi-lapası, bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı gibi, %5’lik çayının dahilen alımlarında, idrar çoğaltıcı, müshil edici, kolesterol atıcı, kuvvet verici olarak değerlendirilir. Guatrı önler, iktidarsızlığı giderir, mide-bağırsak bozukluklarını düzeltir, kan şekerini düşürür.

Unu çocuk mamalarının hazırlanmasında, sıcak-soğuk kahvaltılarda, bisküvide, çorba, sosis, salça, ekmek yapımında değerlendirilir. Su tutma özelliği, ekmeğin raf ömrünü uzatır, besin değerini yükseltir.

KANSER YAPICI MADDELERİN ATILMA SÜRECİNİ HIZLANDIRIR

Tane, insan beslenmesinde oldukça yaygın kullanılmaktadır. Yulaf unu ve ezmesi, kahvaltılık olarak tüketilir. İçerdiği maddeler itibariyle, besin değeri yüksektir. Unu ve çorbası, çocukların ve gençlerin beslenmesinde yararlanılır. Unu, süt ürünlerinin şekerleme, dondurma, balık ve balık ürünlerinin muhafazasında faydalanılır. İçerdiği antioksidan nedeniyle, özellikle yağlı besinlerin oksidasyonunu engeller. Furfural nedeniyle, bitkisel yağların rafinesinde, plastik maddelerin çözülmesinde ve dezenfeksiyonunda yararlanılır, Furfurol, aynı zamanda, naylonun hammaddesi olarak, penisilin ve streptomisin yapımında yardımcı olarak da kullanılır. Kolesterolü düşürür.

Yulaf ve diğer tahıllar, taşıdıkları antioksidan maddelerle, kanser yapıcı maddelerin atılma sürecini hızlandırır. Bağırsak kanseri riskini %50 oranında düşürür.

Avene adlı kimyasal madde, genç organizmaların gelişmesini hızlandırır, yağ birikimine sebep olmadan kas proteininin yapımını sağlar.

Yulaf kepeği, ischemik kalp hastalıklarından korunmayı sağlar ve hastalık riskini azaltır. Ayrıca, kolonel ve intestinal harekete olumlu etkisi vardır. Glikoz ve ensülin metabolizmasını düzenler, diyabetiiklerde-şeker hastalarında ensülin gereksinimini kaldırmaya yardımcı olur.