Yonca Ne İşe Yarar?

YONCA (Medicago sativa L.)

Yonca Nerede Yetişir?

M.Ö. 1350 yıllarında (Hitit döneminde), Anadolu’da yoncanın değerinin bilindiğine ait kayıtlar mevcuttur. Anadolu, Trans- Kafkas ve İran’dan orijin almaktadır. Zamanla Yunanistan, Roma ve Avrupa’ya yayılmış, oradan Amerika’ya götürülmüştür. Tarla ve yol kenarlarında yabani olarak bulunur. Tıbbi yonca (Melilotus offıcinalis) kokuludur. Yonca, yem bitkilerinin imparatoriçesi olarak bilinir. 50 civarında türü vardır. Dünyanın çok sayıda ülkesi ve ülkemizde tarımı yapılmaktadır.

Yonca Nedir? İşte Yoncanın Özellikleri

Yonca, kazık köklü (40 m kadar derinliğe iner), dik gelişen, az dallanan, 25-100 cm boyunda otsu bir bitkidir. Almaşıklı dizilen yaprak, üç yaprakçıktan oluşur. Dal uçları çiçek salkımı ile son bulur. Çiçek, Haziran-Eylül aylarında çiçek açar. Çiçek, sarı renkli ve küçüktür. Çiçekler güzel kokar. Meyve, bakla şeklindedir. Bakla, 1.5-3.5 adet kıvrım yaparak helezon formuna sahiptir. Bakla, 3-7 adet tohum içerir. Tohum, 2.0-2.5 mm uzunluk, 1.2-1.4 mm genişlik ve 1.0-1.2 mm kalınlıktadır. 1000 tane ağırlığı 1.8-2.4 g’dır.

Yonca Ne İşe Yarar?

Yoncanın hayvan yemi olarak kullanımı çok yaygındır. Kokulu yonca, romatizma ağrılarını dindirir, ishali önler-kabızlık yapar, yumuşatıcı olarak değerlendirilir.

Su yoncası (Melianthus trifoliata); Kuzey Asya ve Avrupa’da yetişir. Çok yıllık otsu bir su bitkisidir. Kuzey Anadolu Bölgemizde yetişir. Rizomlan kalın, yaprak uzun saplı ve üç parçalıdır. Çiçek, pembemsi- beyaz renklidir. Glikozit ihtiva eder. Bitkinin kök ve yapraklarından; iştahı açmada, vücuda kuvvet vermede ve ateş düşürmede faydalanılır.