Yıldız Anasonu Ne İşe Yarar?

YILDIZ ANASONU (Illicium verum Hook.)

Yıldız Anasonu Nerede Yetişir?

Yıldız anasonu Güney Çin kökenlidir. Doğu ve Güney Doğu Asya’da doğal olarak yetişir ve yetiştirilir. Çin, Vietnam, Malezya, Tayvan, Endonezya, Filipinler ve Japonya’da tarımı yapılmaktadır.

Yıldız Anasonu Nedir? Yıldız Anasonu Özellikleri

Yaprağını dökmeyen, 10 m kadar boylanan çok yıllık bir ağaççıktır. Meyve yıldız şekilli, kırmızımsı kahverengi, 8 karpelli, 12-20 mm uzunlukta ve her karpelde tek tohum içerir. Tohumlar, küçük, parlak, esmer sarı renkli, oval şekillidir. Meyve, anasonsu, tatlımsı koku ve lezzetlidir. Tohumu da meyve aramalıdır.

İçerikleri: Uçucu yağ (taze meyvede %2-4, kuruda %5-8), sabit yağ (%20) içerir. Uçucu yağ, perikarpta yoğundur. Uçucu yağ, renksiz-sarı renkli, sıvı halde, tipik anason kokuludur. Başlıca bileşenleri; trans-anethol (%80-90), limonen, linalol, a-pinen, anisaldehit, metilkavikol, seskiterpenler (%9-15)’dir.

Yıldız Anasonu Ne İşe Yarar?

Baharat olarak, anasona benzer şekilde değerlendirilir. Yıldız anasonunun uçucu yağı, alkolsüz içecek, et, şekerleme ve fırın ürünlerinde kullanılır. Kozmetik, parfümeri ve eczacılık sanayinde faydalanılır.