Üzerlik Otu Ne İşe Yarar?

ÜZERLİK OTU (Senebiera coronopus) (Syn: Peganum harmola L.)

Üzerlik Otunun Diğer İsimleri: Yabani sedef otu, harmal, hermel, nazar otu.

Üzerlik Otu Nerede Yetişir?

Orta Anadolu’da, geniş alanlarda bulunur. Üzerlik, kumluk, taşlık yerlerde, mezarlıklarda yetişir.

Üzerlik Otu Nedir?

Üzerlik otu bitkisi çok yıllık ve 30-70 cm boylanabilen çalı görünümlü otsu bir step bitkisidir. Gövde yatık ve otsudur. Üzerlik yaprağı, tüysüz ve çok parçalıdır. Mayıs-Ağustos aylarında üzerlik otu çiçek açar. Tek tek bulunur. Çiçek, yeşilimsi beyaz renklidir. Meyve nohut büyüklüğünde ve çok tohumludur. Toparlak ve kapsüldür. Tohum hafifçe kanatlı, üzeri pürtüklü, kırmızımtırak esmer renklidir.

İçerikleri: Sabit yağ, alkaloit (%4-7) (harmin, harmal in, harmal), peganin, hamin.

Üzerlik Otu Ne İşe Yarar?

Üzerlik otunun tohumundan yararlanılır. Bağırsaktaki kurt-solucan ve tenyayı düşürür, kamı yumuşatır, enerji verir, cinsel gücü artırır, egzamayı, uyuzu ve termeyi iyi eder, saç dökülmesini önler (suyu ile baş yıkanabilir), iştahı açar. Üzerlik otu ne işe yarar diye merak ediyorsanız, bu ot siyatik olarak bilinen kalça ağrılarını ve baş ağrılarını giderir. Isıtılmaya ihtiyaç duyulan hastalıklarda vücudu ısıtıcı olarak faydalanılır. Adet söktürücü, vücudu güçlendirici, terletici, uyuşturucu ve sakinleştirici özellikleri vardır Özellik narkotik etki eder. Kavrulan tohum, hemoroid tedavisinde kullanılır. Tohum, aynı zamanda kumaşı kırmızıya boyamada kullanılır.

Üzerlik Otu Lapası, bal ile karıştırılıp sarıldığı zaman dalak şişliğini indirir, kına ile birlikte pişirildiğinde göğsü temizler, suyu içildiği zaman, böcek ısırmalarında ve sokmalarında fayda verir. Üzerlik tohumu + arpa + sirke ile karışımından hazırlanan lapası siyatik hastalığına iyi gelir ve şişkinliği indirir. Su ve tuzla karıştırılarak sarıldığında çıbanları olgunlaştırır, vücuda sarıldığında vücudu güçlendirir. Ayrıca üzerlik otu astıma, nefes darlığına, dalak kalınlaşmasına, siyatiğe, makat ağrılarına (içilerek veya makata sürülerek), hayız ve aybaşı kanını söktürmeye, göğüs ve akciğerdeki yapışkan balgamın temizlenmesine İyi gelir.

Üzerlik otundan tütsü yapıldığında, böcek kovucudur ve odanın kokusunu değiştirir. Tütsü nazara karşı kullanıldığı gibi antiseptik özelliğe de sahiptir. Tohumun ezmesi, sıcak su ile içilse gazı çıkarır, vücudu rahatlatır, kulunç ağrılarını giderir, alaca hastalığına iyi gelir. Sirke ile birlikte sürülürse, vücuttaki lekeleri siler, soğuktan ileri gelen baş ağrısını giderir.