Soda Ne İşe Yarar?

Gün içinde oldukça sık tüketilen bir içecek olan soda ne işe yarar? Maden suyu ile aynı içeceği ifade ettiği sanılan soda aslında nedir? İşte soda ve maden suyu ile ilgili bilinmeyenler…

Doğal maden suyu ve sodanın farkı ne? Soda ne işe yarar?

Maden suyu, binlerce mineral barındıran yer altı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ml’den daha az olmayan sulara deniyor. Soda ise içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklenmesiyle oluşuyor. Ayrıca günümüzde soda, doğal maden suyuyla zenginleştirilerek de tüketilebiliyor. Çünkü soda mineral içermezken maden suyu yüksek miktarda mineral içeriyor. Her ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahip içecekler.

Doğal maden sularının vücuda sağladığı faydalar neler?

Doğal maden suyunun düzenli tüketiminde kemik sağlığını geliştirdiği, kadınlarda görülen menopoz sonrası kemik yoğunluğunun azalması olarak bilinen osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesinde faydalı olduğu görülüyor. Magnezyum içeriği sayesinde doğal maden suyu normal kan basıncını koruyor. Yapılan bir çalışma, günde bir litre doğal maden suyu tüketen bir hipertansiyon hastasında kan basıncının normal düzeye düştüğünü gösterdi. Magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde maden suyunun kötü kolesterolü düşürücü etkisi de buluyor. Aynı zamanda magnezyum içeriğiyle kas performansını da koruyor.

Doğal maden suyu ne işe yarar?

Doğal maden suyu ne işe yarar diye merak ediyorsanız; içeceğin sülfat içermesi sayesinde pankreastan amilaz salgısını artırarak sindirime yardımcı oluyor. İçeriğinde bulunan bikarbonat, klorid, potasyum ve sodyum eloktrolitleri dehidratasyonu engelleyerek su emilimini sağlıyor. Kalsiyum oksalat konsantrasyonunu azaltarak böbrek taşı riskini düşürücü etkisi de yapılan çalışmalarda gözlemlendi.

Doğal maden suyunun sindirim sistemleri dışındaki faydaları neler?

Cilt sağlığını korumak için de kullanılıyor. Cildi nemlendirme ve kırışıklıkları geciktirme özelliğine sahip. Son olarak maden suyu romatizma ve artiritle ilgili inflamasyonların azaltılmasına da yardımcı oluyor. Özellikle sporcularda egzersiz sırası ve sonrası terle kaybedilen sıvı ve elektrolit kayıplarının yerine konulmasında maden suları iyi bir tercih.

Meyve aromalı maden sularının, doğal maden suları gibi sağlıklı olduğu söylenebilir mi?

Meyve aromalı maden suları, gazlandırılmış tatlı içecekler arasında bulabileceğiniz en masum içeceklerden diyebiliriz. Maden suyundan üretildikleri için tükettiğinizde vücudunuz için gerekli mineralleri de almış oluyorsunuz. Her şeyin doğalı güzel olduğundan, sade maden suyuna taze sıkılmış meyve suyu ekleyerek tüketmek de mümkün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*