Greyfurt Ne İşe Yarar?

GREYFURT NE İŞE YARAR? (Citrus hurantium)

Mahalli Adı: Altıntop, kızmemesi.

Kökeni ve Yayılışı: Jamaika, Çin ve Hindistan kökenlidir. Ancak, bugün suptropik iklime sahip ülkelerde de yetiştirilmektedir. Çok sayıda kültür formları bulunmaktadır. Güney, Güneybatı ve Kuzeydoğu Anadolu bölgelerimizde yetiştirilmektedir.

Greyfurt Nedir?

Çok yıllık, 10 m kadar boylanan, yaprağını dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları, tam, derimsi ve koyu yeşil renktedir. Çiçekler, beyazımsı renklidir. Meyveleri büyük, yassı, açık sarı renkli, İnce kabuklu, bol usarelidir. Meyve, çekirdekli veya çekirdeksizdir. Meyve dilimlerinin kabuklan soyulunca meyvede acılık kalmaz.

Tadı ve kokusu belirgin olan düz, ince derili, yuvarlak ve ağır meyveler alınmalıdır. Meyvenin yumuşağı değil, esnek ve her iki ucu düz olanı tercih edilmelidir.

Greyfurtun İçeriği: Kabuğu uçucu yağ, dilimleri de C vitamini bakımından portakaldan daha zengindir. Bir adet greyfurt, bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılayacak zenginliktedir. Pektin, kalsiyum, potasyum, fosfor gibi mineraller içerir. Greyfurt asidi, limondan daha azdır. Kabukları pembe renkli olanlar, beyaz renkli olanlara göre daha asitlidir.

 

Greyfurtun Faydaları: Önceleri sadece ilaç olarak değerlendirilmiştir. Zira, meyvedeki asit, sindirim salgısını uyardığından iştah açar, sindirimi kolaylaştırır. İhtiva ettiği ekşi maddenin bazı kanser türlerine karşı iyi geldiği bildirilmektedir. Pektin maddesi ile de kolesterolü düşürür. Vücutta biriken zehirli maddeleri atar. Greyfurt karaciğerin normal çalışmasını sağlar.

Greyfurt, bir meyve olarak yenebildiği gibi, sıkılıp suyu da içilebilir. İçerisinde şekeri az olan greyfurt, aç karına yendiğinde iyi bir yağ çözücü, güçlü bir antiseptik, kolit spazmlarını önleyici, soğuk algınlığını giderici, yorgunluk ve stres durumlarında vücudu canlandırıcı, zihni dinlendirici, felç ve krampları önleyici, iştahı artırıcı, hazmı kolaylaştırıcı, idrar artırıcı, böbrek taşlarının atılmasına yardım edici, diş eti kanamasını azaltıcı işlevler görür. Bu şekildeki alımı ile aynı zamanda, kanı temizler, cildi yumuşatır, idrar söktürür, böbrek taşarlının düşürülmesine yardım eder, safra salgısını artırır, soğuk algınlığı ile göğüs ve akciğer hastalıklarına iyi gelir, zihinsel yorgunluğu alır, diş eti kanamasını azaltır. Greyfurtun lifleri yendiğinde, kolesterolü düşürür. Meyveye ekşi tat veren maddenin, belirli kanser türlerine karşı iyi geldiğine ait bulgular vardır.

Not: Ülseri ve gastriti olanlar ile bazı hastalıklar için ilaç alanlar yemezler veya yerlerse de dikkatli olurlar.

Önemli bir uyarı: Greyfurt, yukarıda belirtilen yararları amacıyla suyunun içilmesi veya yenilmesinde bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde, hayati derecede zararlara da sebep olabilmektedir. Zira, yapılan son araştırma sonuçlarına göre, bazı hastalık nedeniyle değişik terkipte ilaç kullananların greyfurt suyu içmeleri halinde ölümlere varan sonuçların ortaya çıkabildiği saptanmıştır.

Greyfurt suyu, bu hastalıklarda kullanılan ilaçların etkilerini oldukça fazla miktarda artırarak ölümlere varan yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu zarar, ilaçların bağırsak ve karaciğerde bazı enzim eksikleri nedeniyle zamanında ve yeteri kadar parçalanıp vücuttan ahlamadığından kandaki miktarı yükselerek (ilacın etkisi artarak) yan etki olarak ortaya çıkmakta ve bu etki ile yüksek oranda-derecede zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Çünkü, greyfurt suyunda bulunan narinjin ve psoralen maddeleri, ilaçların parçalanmasını sağlayan enzimleri parçalamaktadır. Greyfurt bu etkisini, suyunun içilmesi veya yenmesinden itibaren 24 saat süreyle göstermektedir.

Burada, greyfurt suyunun içilmesi ile zarar gören ilaçların isimlerini liste halinde vermenin uygun olmayacağı kanaatiyle, sadece hastalıkların belirtilmesi ile yetinilecektir. Daha fazla bilgi isteyenlerin, doktoruna müracaat etmesi önerilecektir.

GREYFURT NE İŞE YARAR? 

Konu ile ilgili neticesi alınan araştırma sonuçlarına göre; aşağıda belirtilen hastalıkları olan ve bunlarla ilgili İlaçlan kullananların greyfurt suyunu içmemeleri şiddetle önerilmektedir.

* Kalp ritim bozukluğunu düzenleyen,

* İktidarsızlığı gideren,

*Yüksek kolesterolü düşüren,

* Yüksek tansiyonu (hipertansiyonu) düşüren,

*Mide-bağırsak faaliyetini artıran ilaçlann,

* Depresyonlu hastalar ile uyuyamama ve psikiyatrik sorunu olan hastalann kullandıkları sakinleştirici ilaçlar,

* Empotans tedavisinde kullanılan ilaçlar,

*Sara-epilepsi hastalarının aldıkları ilaçlar ile

*Üst solunum yolları ve alerji için kullanılan ilaçlan alanlar

Bu ilaçlardan herhangi birini veya birkaçını alan hastaların bu ilaçları aldıklan sürece greyfurt suyu içmemeleri gerekmektedir.