Ginseng Ne İşe Yarar?

GİNSENG NE İŞE YARAR? (Panax ginseng C.A. Meyer)

Mahalli Adı: Kırmızı Kore ginsengi, Çin ginsengi.

Ginseng Nerede Yetişir?

 Kore, Mançurya, Sibirya, Kanada ve Amerika kökenlidir. Çin, Kore, Japonya ve Kuzey Amerika’da ticari olarak yetiştirilir, Ülkemizde yetişmez.

Ginseng Nedir? Ginsengin Özellikleri?

Çok yıllık, 100 cm kadar derine inen ve çatallanan etli bir kazık köke sahip otsu bir bitkidir.

Ginsengin İçeriği: Germanİum, antioksidant maddeler, ensülin benzeri maddeler gibi 22 çeşit madde, glikozitler (panaksozidler), saponinler, vitamin B- 1, B-2 ve D, hormon benzeri maddeler içerir.

Ginsengin Faydaları: 2000 yıldan beri Çinliler ve Koreliler tarafından kullanılan bir bitkidir, 10 yıldan daha yaşlı kökler, drog olarak kullanılır. Uzak doğuda, ömrü uzattığı inancıyla kullanıldığı gibi belleği güçlendirici, kuvvet verici, ruhsal dengeyi sağlayıcı, korkuyu giderici ve hastalıklara karşı koruyucu bir bitki olarak faydalanılır. İçerdiği maddelerden dolayı, protein ve nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını uyarıcı, vücuttaki mevcut toksik maddeleri yakıcı ve vücuttan atılmasını hızlandırıcı etkilere sahip olduğu saptanmış ve bununla ilgili olarak karaciğer hücrelerini yenileyerek karaciğerin sağlığını koruduğu, fiziksel ve biyolojik stresi azalttığı veya tamamen yok ettiği, cildi yumuşatarak kırışıklıkları giderdiği ve cildi parlattığı, radyoterapi tahribatını azalttığı da tespit edilen bulgular arasındadır. Günümüzde hazırlanan preparatları, bu maksatla kullanılmaktadır.

İçerdiği germanyum maddesi, fiziksel aktiviteler ile vücudun bağışıklık sistemini artırdığından stres ve yorgunluğa maruz kalan tüm organları destekler. Bu nedenle, aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü giderir, Buna bağlı olarak dolaşım sistemine, prostata, erkeklerde testosteron hormonuna (erkeklik hormonuna) olumlu etki yaparak cinsel gücü artırır. Ginseng gibi Yohimbe ve Aswaganda adlı bitkilerden hazırlanan preparatalar da cinsel gücü artırmak için kullanılmaktadır. Ancak, bu preparatların; asabilik, uykusuzluk, sindirim bozukluğu, ülser ve gastrite sebep olduğu unutulmamalıdır. Özellikle, mide ve bağırsağı hassa olanlar kullanmamalıdır. Aynı zamanda, kadınlarda hafıza merkezlerini de uyarır. Ginsengi, ensülin, kan sulandırıcı, antidepresan ilaçlarla kullananlar için tehlikelidir. Bunlarda, Ginseng sendromu görülebilir.

Ginseng Ne İşe Yarar?

Günümüzde piyasada, tablet ve kapsülleri bulunmaktadır. Toz halindeki ürünü ise yemeklerden 30 dakika kadar sonra birer g olarak alınır.

İçerdiği antioksidant maddelerden dolayı, kanser hücrelerinin bölünmesine-çoğalmasına-yenilenmesine engel olduğundan kanser önleyici olarak kullanılır. Geçliği muhafaza edici ve yorgunluğu giderici etkisiyle de vücuda zindelik verir. Bu nedenle, Çin’de yaygın olarak 2000 yıldan beri cinsel gücü artırıcı olarak faydalanılmaktadır.

Ginseng; sinir sistemi ile kalp-damar sistemini düzenler, akciğer ve kalbi korur, ateşi düşürür, mide ağnlanm dindirir, kan şekerini düşürür, uyarıcı etki yapar, ateşli enfeksiyonlar ile akciğer enfeksiyonlarını önler, psikomatik hastalıkları önler, damar tıkanıklıklarını açar, gastrit ve ülseri iyileştirir.

Not: Östrojen hormonu bozukluğu olan ve hipertansiyon hastaları için önerilmez.